« Travanj 2024 »

Ispis statistike od 6. 6. 2019.

Noć knjige
Autor: Marija Tonković, 23. 4. 2021.

Noć knjige, ovogodišnja jubilarna 10. obljetnica proslavljena je u Osnovnoj školi „Milan Sekulić“ Lovinac u malo drugačijem „online“ izdanju. Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Kada govorimo o knjigama, volimo ih isticati kao riznice znanja, vrelo zanimljivih priča i inspiracije. No snaga pisane riječi očituje se i u njezinoj sposobnosti da utječe na nas, mijenja naš doživljaj svijeta i sebe samih, omogućuje nam susret s „drugim“, nepoznatim, razvija empatiju i suosjećanje. Ovogodišnja tema Noći knjige bila je: Ljekovita moć knjige. Veliki Fjodor Mihajlovič Dostojevski, kojem ove godine proslavljamo 200. obljetnicu rođenja i 140. obljetnicu smrti, u baštinu nam je ostavio sljedeću misao: Kada je bogatstvo izgubljeno – ništa nije izgubljeno, kada je zdravlje izgubljeno – skoro sve je izgubljeno. Upravo iz riječi velikog Dostojevskog došli smo na ideju predstaviti brošuru učiteljice Kate Milković: Prirodno liječenje biljem ličko-senjskih staništa. Učiteljica Kata tako nam je predstavila 20-ak biljaka sa područja Like, a s kojima je moguće izliječiti gotovo sve boljke jednostavnije i jeftinije nego kupnjom skupih lijekova. Kada kažemo da je Noć knjige obilježena u malo izmijenjenom izdanju, mislimo na to da je učiteljica Kata, u skladu sa epidemiološkim mjerama, predavanje održala iz dnevne sobe putem platforme Teams učenicima predmetne nastave.

Uslijed pandemije i smanjene mogućnosti organizacije i sudjelovanja u kulturnim događanjima, na dosada uobičajene načine, jedna od kulturnih djelatnosti koja bi u ovoj situaciji mogla priskrbiti više pozornosti i vremena jest upravo čitanje. Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.

prirodno_lijecenje_biljem.jpg (345.79 KB)
prirodno_lijecenje_biljem_1.jpg (781.64 KB)